3 Eylül 2008 Çarşamba

Kurdela Nakışı Nedir

Kurdele Nakışı Nedir

Kurdele nakışı, iğne ile işlenen bir sanattır. Ayrıca dekor için kullanılan bir nakış çeşididir. Kurdele nakışında ipek ve organze kurdelerle, kesme, katlama dikme yöntemleri ve bir çok çeşitli kompozisyonlar oluşturulmaktadır.

Bu nakış türü kolay çok fazla araç gereç gerektirmeyen fakat çok güzel sonuçlar alabileceğiniz bir nakış türüdür. Öğrenilmesi çabuk ve kolaydır. Kullanım alanının genişliği de kurdele nakışı sanatının bir başka artı özelliğidir. Bu gibi nedenlerle başlanılan projelerin başarıyla tamamlama oranı çok yüksektir. Ayrıca evde çalışma rahatlığı tanıması ve temiz bir iş olması bu sanatın bayanlar tarafından oldukça çok rağbet görmesine sebep olmaktadır.

İpek kurdele nakışı çok eski yıllardan gelen ve adeta antika sayılabilecek zevkli bir sanattır. Günümüzde, etkili, zarif, nostaljik ve çağdaşlık gibi özellikler kazanmıştır. Organze kurdele kullanıldığı taktirde ise oldukça düşük maliyetlerle ve birbirinden güzel ürünler yapılabilmektedir. Ancak geniş çapta kullanılan saten ve naylon karışımlı kurdeleler ipek kurdelenin yumuşaklık ve esneklik özelliğinden yoksundur. Bunu da yapılacak çalışmalarda göz ardı edilmemesi gerekir.

Hiç yorum yok:

 
Related Posts Widget for Blogs by LinkWithin